fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Inowrocław. Czy spalarnia odpadów będzie zbędnym elementem infrastruktury miasta?

Poseł Krzysztof Gawkowski zorganizował konferencję prasową na terenie inowrocławskich zakładów sodowych CIECH Soda Polska w Mątwach. Miejsce konferencji związane było z planami budowy na terenach przemysłowych nowoczesnej spalarni odpadów przez firmę EEW Energy. Inwestycja budzi sporo kontrowersji wśród mieszkańców uzdrowiskowego miasta, a poseł mocno opowiedział się po stronie uwzględnienia w decyzjach opinii inowrocławian.

Posłowi towarzyszyli jego asystenci – Ewa Sypniewska – dyrektor biura poselskiego, współprzewodnicząca Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Inowrocławiu, Renata Biernacka, koordynatorka w EkoWiosna  – członek Rady Wojewódzkiej i Zarządu Wojewódzkiego Nowej Lewicy oraz Piotr Jaskólski – wiceprzewodniczący RW Nowej Lewicy.

Skąd wziął się problem – czytamy na stronie inwestora:

„Obecnie Inowrocław jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłu chemicznego w Polsce. Zakłady Ciech Soda Polska są ważnym ogniwem w gospodarce gminy i powiatu. Zapewniają miejsca pracy dla lokalnej społeczności, są źródłem stabilnych podatków, które trafiają do budżetu miasta. Firma Ciech Soda Polska jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej oraz trzecim co do wielkości dostawcą soli warzonej w Europie. Taka skala produkcji wymaga ogromnej ilości energii. Obecnie zakład pozyskuje ją z węgla, ale firma stopniowo odchodzi od wykorzystywania paliw kopalnych w produkcji. 

spalarnia4   spalarnia3

INOWROCŁAW NOWA ENERGIA – to inwestycja, która polega na budowie instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Będzie ona zlokalizowana na terenie kompleksu Ciech Soda Polska w Inowrocławiu. Po zakończeniu inwestycji zaspokoi ona jedną trzecią zapotrzebowania na energię całego zakładu.

Projekt realizowany będzie w partnerstwie przez dwie doświadczone firmy – niemiecką grupę EEW Energy from Waste i polską FBSerwis (grupa Budimex). W dobie rosnących cen energii i certyfikatów CO2 instalacja zapewni stabilną przyszłość inowrocławskiemu zakładowi i setkom firm powiązanych z jego funkcjonowaniem.

Planuje się, że budowa rozpocznie się w 2024 roku i potrwa niespełna trzy lata, aż do uruchomienia instalacji w 2026 roku.”.

Obawy i wątpliwości mieszkańców zaniepokojonych skojarzeniami związanymi z terminem „spalarnia”, wpływem nowej inwestycji na środowisko przecież w pełni uzdrowiskowego miasta, wreszcie uciążliwością dla okolicznych mieszkańców – wyrazili dziennikarze portalu Ino.online w serii szczegółowych pytań do przedstawiciela inwestora, dyrektora firmy Franka Paasche.  Wywiad w całości można przeczytać TUTAJ

Krzysztof Gawkowski deklarował na konferencji prasowej, że będzie kontaktował się z władzami miasta oraz rozmawiał z ministerstwem ochrony środowiska, by zewsząd uzyskać opinie o ewentualnej szkodliwości lokalizacji spalarni dla mieszkańców i miasta.

Dodatkowy wątek wniosła asystentka posła Renata BiernackaWiadomo, że miasto Inowrocław i gmina nie zapewnią stałego wsadu wysokokalorycznego, odpadowego paliwa, dlatego mam wątpliwości czy odpady nie będą zwożone nawet z krajów Unii Europejskiej.

W odpowiedzi niejako na oczekiwania działaczy lewicy, by prowadzić szeroką akcję konsultacyjną w mieście i uwzględniać w decyzji opinie i stanowiska lokalnych władz, mieszkańców i wpływ na środowisko uzdrowiska – kierownictwo firmy inwestorskiej zapowiedziało na 12 maja br. o godzinie 17 w sali bankietowej "AS" przy ul. Fabrycznej 4 w Mątwach spotkanie inwestora z mieszkańcami na temat planowanej inwestycji.

 

Fot. Aleksandra Dybała

Opr. nim, 6 maja 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem