fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Kontynuujemy letnią akcję edukacyjno-informacyjną dla mieszkańców Radomia - Temat: mobbing w miejscu pracy.

Pracowniku dowiedz się jakie masz prawa!

7 lipca b.r. miała miejsce kolejna odsłona naszej lewicowej letniej akcji ulotkowej. Tym razem materiały edukacyjne dotyczyły mobbingu w miejscu pracy, na jakie zachowania mobbera powinno się zwrócić uwagę, by móc właściwie zareagować. W akcji wzięli udział przedstawiciele Nowej Lewicy w Radomiu – inicjatorka akcji Małgorzata Maria Ziemnicka, wiceprzewodniczący Patryk Fajdek i Ewa Barszczyńska, którzy przy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Radomiu rozdawali związane z tym tematem ulotki i rozmawiali z zainteresowanymi tym tematem ludźmi, zarówno tymi starszymi, którzy pracują i którzy często sami byli świadkami takich sytuacji w miejscu pracy, jak i z młodymi, których ten problem w przyszłości może dotyczyć. Najlepszym orężem w walce z takimi nieprawidłowościami jest wiedza i wsparcie otoczenia.

zus 8

Co ważne, w polskim prawodawstwie przepisy dotyczące mobbingu pojawiły się w kodeksie pracy w 2004r., ale mimo upływu prawie 20 lat, szkoleń zarówno pracowników, jak i kadry kierowniczej, nadal w miejscach pracy dochodzi do zachowań, przełożonych wobec podwładnych pracowników, ale i pracowników skierowanych wobec innych pracowników polegających na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołującym u ofiary zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodującym lub mającym na celu jej poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników (art. 94(3) § 2 kodeksu pracy).

Definicja „mobbingu” zawiera niezbędne elementy umożliwiające stwierdzenie, że mamy z nim do czynienia:

  1. występujące działania i zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu,
  2. zachowania te polegają na nękaniu i zastraszaniu.
  3. muszą być systematyczne i długotrwałe (mobbing jest procesem – musi trwać w czasie),
  4. ich celem jest: poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników,
  5. działania te powodują u pracownika zaniżenie oceny przydatności zawodowej, poczucie poniżenia i ośmieszenia, odizolowanie go od zespołu pracowników.

Najczęściej stosowane techniki mobbingowe polegają na:

  1. działaniach uniemożliwiających swobodne wypowiadanie się (np. przerywanie, zastraszanie, ośmieszanie, krytykowanie czy stosowanie upokarzających gestów i spojrzeń).
  2. działaniach osłabiających więzi społeczne (np. ignorowanie, zakaz kontaktu z innymi pracownikami).
  3. działaniach obniżających reputację pracownika (np. ośmieszanie, kwestionowanie decyzji, rozsiewanie plotek na temat pracownika, sugerowanie choroby psychicznej).
  4. działaniach podważających pozycję zawodową (np. wyznaczanie za dużej ilości pracy lub za małej, nadmierne obciążanie obowiązkami, odbieranie prac zadanych wcześniej, zlecanie wykonania prac bezsensownych).
  5. działaniach wywierających negatywne skutki na zdrowie fizyczne (np. kierowanie do prac zagrażających zdrowiu).

Pomocniczymi wskazówkami do rozpoznania mobbingu mogą być:

  1. niemożność określenia konkretnych i racjonalnych przyczyn takiego zachowania.
  2. określenie, czy zachowania te mają charakter powtarzalny, czy występują przez dłuższy czas i w sposób ciągły.
  3. czy są to zdarzenia o tożsamym charakterze.
  4. czy doprowadziły one do zaniżenia samooceny i rozstroju zdrowia.

W zakładzie pracy zobowiązanym do podejmowania działań o charakterze antymobbingowym jest pracodawca, jego zadaniami są zapobieganie wystąpieniu przemocy psychicznej w miejscu pracy i pomoc ofierze przez wyeliminowanie mobbingu występującego w środowisku pracy.

Pracodawca, po otrzymaniu skargi pracownika, powinien niezwłocznie powołać komisję antymobbingową, która wyjaśni, czy skarga jest uzasadniona. Komisja powinna mieć charakter bezstronny, w tym też celu w jej skład wchodzą przedstawiciele pracodawcy i pracowników, można uzupełnić jej zespół o osobę trzecią, wskazaną wspólnie przez pracodawcę i pracowników, z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym oraz umiejętnością rozwiązywania konfliktów. Zadaniem komisji jest przeanalizowanie zarzutów i dowodów zawartych w skardze, wysłuchanie stron, wyjaśnienie problemu i podjęcie decyzji, czy skarga jest zasadna i w jaki sposób sprawca zostanie ukarany. Postępowanie przed nią ma charakter poufny.

W przypadku, gdy w wyniku stosowanego mobbingu pracownik doznał rozstroju zdrowia (poświadczonego opinią lekarską) może on dochodzić, na drodze powództwa przed sądem pracy, odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę; jeżeli natomiast, wskutek mobbingu, rozwiązał umowę o pracę ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Należy zaznaczyć, że oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę (zarówno z zachowaniem okresu wypowiedzenia, jak i bez – z winy pracodawcy – na podstawie art. 55 kodeksu pracy) musi być dokonane w formie pisemnej oraz zawierać uzasadnienie wskazujące konkretne działania i zachowania względem pracownika, które jego zdaniem zakwalifikować należy jako mobbing.

Rady dla mobbingowanego:

  1. Zapisuj wszystkie szykany, notuj miejsce i czas oraz okoliczności towarzyszące.
  2. Rozmawiaj na ten temat z jak największą liczbą osób.
  3. Pamiętaj, że nie możesz czuć się odpowiedzialny i winny za zachowanie sprawców przemocy.
  4. Szukaj pomocy poza pracą.
  5. Nie spotykaj się z mobberem sam na sam, jeżeli jest to możliwe zawsze bierz kogoś ze sobą.
  6. Rozmawiaj o możliwości rozwiązania problemu w obecności innej osoby.
  7. Przechowuj zapisy wszystkich incydentów, nawet jeśli nie ma na to świadków.
  8. Mobberzy utrzymują swój proceder tylko dlatego, że ich ofiary milczą – mów więc o swoim mobberze rodzinie, związkom zawodowym, prawnikowi itp.
  9. Osoby stosujące mobbing działają w ukryciu „za zamkniętymi drzwiami” - otwieraj te drzwi i pokazuj to innym.
  10. Proś o pomoc innych.
  11. Jeśli zauważysz pierwsze oznaki szykanowania, od razu rozmawiaj o tym z innymi: z rodziną, wyższymi przełożonymi, kolegami, związkami zawodowymi.
  12. Szukaj możliwości mediacji.
  13. Zacznij się uczyć, jak odpowiadać na słowne zaczepki.
  14. Znajdź osobę w miejscu pracy, która będzie po Twojej stronie.
  15. Zbieraj wszelką dokumentację, która potwierdzi stosowane wobec Ciebie praktyki.

Poniżej prezentujemy treść ulotki przekazywanej  w tym dniu mieszkańcom m.Radomia:

PRACOWNIKU MOBBING 1

PRACOWNIKU MOBBING 2

Akcja w ujęciu dokumentacji foto:

Akcja rozdawania materiałów związanych z mobbingiem pracowniczymAkcja rozdawania materiałów związanych z mobbingiem pracowniczymAkcja rozdawania materiałów związanych z mobbingiem pracowniczymAkcja rozdawania materiałów związanych z mobbingiem pracowniczymAkcja rozdawania materiałów związanych z mobbingiem pracowniczymAkcja rozdawania materiałów związanych z mobbingiem pracowniczymAkcja rozdawania materiałów związanych z mobbingiem pracowniczymAkcja rozdawania materiałów związanych z mobbingiem pracowniczym

 [Opr.MMZ,AL,EB]

Radom, dnia 08 lipca 2023r.

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem